Windows Server 2008 R2

Windows Server 2008 R2 Yenilikleri

Kullanıcıya özel iş zekası hizmetleri: Kullanıcılar kendi PC’lerinde, veri merkezinde veya bulut ortamındaki kurumsal bilgiyi bir değere dönüştürme konusunda daha esnek davranabiliyorlar.  SQL Server 2008 R2 self servis iş zekası yetkinliği ile profesyonel veritabanı kullanıcıları ile son kullanıcılar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor.

Microsoft Excel 2010 ve Microsoft SharePoint Server 2010, bu yeni sürümün sunduğu avantajları kurum genelinde yaygınlaştırırken, kullanıcılar yeni PowerPivot iş zekası teknolojisi ile geniş veri setlerinden ürettikleri anlamlı bilgi kümesini istedikleri ortama veya rapora taşıyabiliyor, kendi iş zekası çözümlerini kolaylıkla hayata geçirebiliyorlar.

Ölçeklenebilirlik ve BT verimliliğine doping: Güvenli ve kolay yönetimi ile veri merkezlerine yüksek verimlilik sunan Microsoft SQL Server 2008 R2, kesintisiz ve yüksek performanslı iş uygulamalarının yoğunlukta olduğu bilgi işlem ortamları için tasarlanmıştır. Endüstri standartlarına sahip en gelişmiş donanımlar üzerinde yapılan son testlerde SQL Server 2008 R2 yüksek başarı oranıyla dikkat çekiyor.

Kurumlar artık Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışan SQL Server 2008 R2 Datacenter sürümü ile 256 adet mantıksal işlemciye kadar genişleyebilen sistemlerde Hyper-V sanallaştırması ve Live Migration teknolojilerini kullanarak kendi sanal veri merkezlerini oluşturabilecekler. Her iki sürüm Microsoft müşterilerine kesintisiz çalışma, sanallaştırma ve konsolidasyon hedeflerine uygun olarak özel Bulut altyapılarına geçme fırsatı sunuyor.

Hedef, işlem yoğunluklu uygulamalar:  Microsoft kurumsal bilgi platformu Microsoft SQL Server 2008 R2 iki önemli bileşeni ile klasik ilişkisel veritabanı işlevlerinin çok ötesinde yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. SQL Server 2008 R2 – Master Data Services farklı işletim platformlarında ve ortamlarında saklanan kurumsal bilgiler arasında tutarlılığı garantilerken, SQL Server 2008 R2 – StreamInsight ise veri hareketi yani işlem yoğunluklu uygulamalar için yüksek ölçekleme sunuyor. Böylece Microsoft SQL Server 2008 R2, RFID sistemlerden, çeşitli algılayıcılardan veya finans işlemleri gibi sürekli veri işleyen uygulamalardan kaynaklanan veri akışını (datastreaming) gerçek zamanlı kullanma olanağı sunuyor.

SQL Server StreamInsight teknolojisi, kurumunuzun birikmiş ve yoğun veri madenciliği verilerini anında değerlendiren uygulamalara destek veriyor. Master Data Services ise kurum genelinde dağıtık sistemlerde bulunan kritik verilere standart bir görünüm sağlarken veri kaynaklarının merkezi yönetimini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Server Manager: İçerdiği yeni işlevlere ek olarak Windows Server 2008, Windows Server 2003’ün üzerine temel işletim sistemine yönelik olarak güçlü iyileştirmeler sağlıyor. Göze çarpan iyileştirmeler arasında ağ kurma, gelişmiş güvenlik özellikleri, uzak uygulama erişimi, merkezi sunucu rolü yönetimi, performans ve güvenilirlik izleme araçları, yük devretme kümelendirmesi, dağıtım ve dosya sistemindeki yenilikler yer alıyor.

PowerShell 2.0: Windows Server 2008 R2 PowerShell 2.0 , mevcut komut dosyalarınızı taşımanızı gerektirmez .Yeni  yönetim odaklı komut dili ile tutarlı söz dizimi ve hizmet programları yoluyla Windows PowerShell, Active Directory, Terminal Server ve Internet Information Server (IIS) 7.0 gibi sistem yönetimi görevlerinin otomasyonunu hızlandırır ve sistem yönetimi sorunlarını bulmasını kolaylaştırır.

Windows PowerShell, programlamada bir arka plan gerektirmez ve mevcut BT altyapınızla, mevcut komut dosyalarınızla ve mevcut komut satırı araçlarınızla birlikte çalışır. Bilinen komut satırı uygulamasının gelişmiş hali olup, daha esnek bir yapıdadır.

Server Core: Arkaplanda çalışacak servislerin çalışımı ve denetimini kontrol eder.

Ipv6 desteği: Ipv6 desteği ile 128 bitlik adres desteği gelmiştir. Header genişliği , audio ve video desteğide Ipv6 ile gelen yenilikler arasındadır.

IIS 7.5: Windows Server 2008 R2 işletim sistemiyle beraber IIS 7.5 versiyonu da yayınlandı. Artık Windows PowerShell Provider for IIS kullanarak IIS ile ilgili yönetimsel  görevleri ve IIS konfigürasyonu yapmak mümkün.

IIS 7.5 ile yeni gelen Configuration Logging özelliği ile gelişmiş IIS değişiklikleri ve uygulama konfigürasyonu denetimi yapmak, böylece test ve üretim ortamındaki konfigürasyon değişikliklerini izleyebilmek mümkün kılınıyor. Bu özellik sayesinde hem okuma hem yazmaları, logon girişimlerini ve dosya oluşturma işlemlerini loglayabilmek mümkün.

Her IIS 7.5 application pool’u artık tek ve daha az haklara sahip kimliklerle çalışacak. Bu özellik sayesinde de uygulamaların ve servislerin güvenlik özelliklerini sıkılaştırmak mümkün olacak.

Hyper-V: Windows Server 2008 R2 Hyper-V, Windows Server 2008’in bir rolü olarak dahil edilmiş hypervisor tabanlı bir sanallaştırma özelliğidir. Bilgisayar sanallaştırmasını desteklemek üzere gerekebilecek her yeteneğe sahiptir. Hyper-V, BT kurumlarının giderleri düşürmesine, sunucu kullanımını geliştirmesine ve daha dinamik bir BT altyapısı oluşturulmasına olanak sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Windows Server 2008 R2 – Teknoloji Yatırım Alanları
Tek başına kullanıldığında Hyper-V ile sunucu sanallaştırması gerçekleştirilirken, Virtual Desktop Infrastructure (VDI) ile beraber kullanıldığında hem sunucu hem istemci bilgisayar sanallaştırması gerçekleştirilebilmekte.

Sanallaştirma

Uzak bağlantı servisinin RemoteApp’siyle sağlanan Presentation Virtualization teknolojisiyle de proseslerin I/O ve grafiklerden izole edilmesi ve bir uygulamanın bir lokasyondan çalıştırılıp başka bir lokasyondan kontrol edilmesi mümkün. Bu yeni işletim sistemiyle sanal datacenter’lar için güvenliğin en önemli parametrelerinden olan sürekliliğin arttırılması ve iyileştirilmesi planlanmış. Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen Hyper-V’deki geliştirilmiş Live Migration özelliğiyle, herhangi bir hizmetin çalışması kesilmeksizin sanal bir makinayı başka bir sanal makinaya aktarmak mümkün.

Hyper-V 2.0

Yukarıdada bahsedildiği gibi Windows Server 2008 R2 Hyper-V, Windows Server 2008’in bir rolü olarak dahil edilmiş hypervisor tabanlı bir sanallaştırma özelliğidir. Bilgisayar sanallaştırmasını desteklemek üzere gerekebilecek her yeteneğe sahiptir. Hyper-V, BT kurumlarının giderleri düşürmesine, sunucu kullanımını geliştirmesine ve daha dinamik bir BT altyapısı oluşturulmasına olanak sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V özellikleri aşağıdaki gibidir:

Yeni ve gelişmiş mimari: 64-bit micro-kernelized hypervisor mimarisi Hyper-V’nin geniş bir aygıt destek yöntemi yelpazesi, gelişmiş performans ve güvenlik sunmasını sağlamış

Yaygın İşletim Sistemi desteği: 32-bit ve 64-bit Windows ve Linux gibi farklı sunucu platformlarında farklı işletim sistemlerinin eş zamanlı çalışabilmesi 

SMP desteği: Sanal aygıt içerisinde çoklu kullanım uygulamalarından bütünüyle kullanılması için 4 çoklu işlemciye kadar (SMP) destek sağlaması

Bellek desteği: Sanal aygıt başına geniş bellek ataması desteği artık iş yüklerinin büyük bir bölümünü sanallaştırmanıza olanak tanıması

Gelişmiş depolama erişimi: Doğrudan disk erişimi, SAN dahili disk erişimi için geniş destek ile birlikte, Hyper-V, depolama ortamlarını yapılandırılması.

Ağ yükü dengelemesi: Hyper-V yeni sanal aktarma yetenekleri içerir. Bu yüklemeyi diğer sunucular üzerindeki sanal aygıtlar arasındaki yükü dengelemek üzere sanal aygıtların Windows Ağ Yükleme Dengeleme (NLB) Servisi ile birlikte çalışması için kolaylık getirilmesi.

Yeni donanım paylaşma mimarisi: Yeni sanal hizmet sağlayıcısı/ sanal hizmet kullanıcısı (VSP/VSC) mimarisi ile , Hyper-V disk, ağ oluşturma, video vb. gibi temel kaynaklara daha kolay erişilmesini sağlaması

Hızlı geçiş: Hyper-V, Windows Server ve System Center yönetim araçlarının yüksek erişilebilirlikteki yeteneklerini kullanarak, kullandığınız sanal aygıtın fiziksel bir ana bilgisayar sisteminden bir diğerine en az hata süresi

Linux entegrasyonu bileşenleri: Beta Linux entegrasyonu bileşenleri, SUSE Linux Enterprise Server 10 SP1 x86 ve x64 sürümleri için kullanılabilmesi ve Bu entegrasyon bileşenleri, Xen-enabled Linux’un VSP/VSC mimarinin avantajlarından faydalanmasına olanak tanıması, böylece gelişmiş bir performans sunması

Sanal aygıt bellek kopyası: Hyper-V R2 ile, önceki hale geri dönebilmeniz, genel yedekleme ve geri yükleme çözümünü geliştirebilmeniz için çalışmakta olan bir sanal aygıtın bellek kopyalarını alma yeteneğinin getirilmesi

Ölçeklenebilirlik: Sanal aygıtlar içerisinde host seviyesinde birden fazla işlemci ve çekirdek için sağladığı destek ve geliştirilmiş bellek erişimi ile verilen bir host dahilinde daha fazla sayıda sanal
aygıtı desteklemek için sanallaştırma ortamınızı dikey olarak ölçeklendirebilir; birden fazla host üzerinde ölçeklenirlik için hızlı geçişi geliştirmeyi sürdürebilmesi

Geliştirilebilir: Standart tabanlı Windows Management Instrumentation (WMI) arabirimleri ve Hyper-V içerisindeki API’ler bağımsız yazılım sağlayıcıları ve geliştiricilerinin hızla özel araçlar, hizmetler ve sanallaştırma platformu için desteklemeler oluşturmalarına olanak tanımış.
System Center Virtual Machine Manager için Hyper-V de Hazır Proje Planları ve içerdiği yeni Performans ve Kaynak Optimizasyon desteği ile sorun yaratan cluster sunucu üzerine daha etkin yönetilmesi sağlanmış.

Faydalar:

• Ağ bağlantıları düşmez
• Kritik iş yükleri için süreklilik sağlar
• Esnek yönetim özellikleri sunar
• Dinamik BT ortamları oluşturur

Kolaylaştırılmış ve  Daha Etkin Server Yönetimi

İçerdiği yeni işlevlere ek olarak Windows Server 2008, Windows Server 2003’ün üzerine temel işletim sistemine yönelik olarak güçlü iyileştirmeler sağlıyor. Göze çarpan iyileştirmeler arasında ağ kurma, gelişmiş güvenlik özellikleri, uzak uygulama erişimi, merkezi sunucu rolü yönetimi, performans ve güvenilirlik izleme araçları, yük devretme kümelendirmesi, dağıtım ve dosya sistemindeki yenilikler yer alıyor.

Bu alanlarda kaydedilen aşamalar ve iyileştirmeler sayesinde kurumlar sunucuları üzerindeki esnekliği, kullanılabilirliği ve kontrolü maksimum seviyeye çıkarma yanı sıra yönetimin daha basitleştirilmiş olması IT Operasyonları için büyük avantaj  ve zaman kazandırmakta.

• Geliştirilmiş DataCenter Güç tüketimi ve yönetimi uygulanabilirliği, erken teşhis
• Geliştirilmiş Uzak yönetim ve Uzaktan Yüklenebilme işlemleri için Merkezi  Sunucu Yöneticisini barındırması
• Yenileştirilmiş Güncelleştirilmiş Kimlik Yönetimi özellikleği ve basitleştirilmiş Active Directory Domain Servisi ve Active Directory Federated Services

Geliştirilmiş  Best Practices Anaylzer

Windows Server 2008 R2 ile gelen Best Practises Analyzer aracı, performans sorunlarını ve yapılandırma ayarlarını incelemek için kullanabilirsiniz.

BPA aracı aynı Exchange Best Practices Analyzer aracı gibi çalışarak sunucunuz üzerindeki DNS, disk üzerindeki dosyalar, sistem kayıt defteri, WMI class’ları, yönetimsel COM objelerinden verileri toplayarak otomatik olarak belirli testleri gerçekleştirir ve kritik yapılandırma hataları, potansiyel sorunlar ve sunucunuz hakkında ayrıntılı bir rapor sunar.
Windows Server 2008 R2  Best Practises Analyzer aracı ile daha güçlü ve daha hızlı sorun çözme yeteneğine kavuşmuştur.

Güç Yönetimi

Windows Server 2008 genel mimarisinde güç kullanım özellikleri çok sayıda çekirdekle az miktarda güç kullanımı hedeflenmiş. Üzerinde bulunan Core Parkuru sayesinde sistemde yoğun işlem olmadığı zamanlarda sunucu üzerinde bulunan çekirdekleri optimize ederek kullanıyor ve diğer kullanım dışı cekirdek işlemciler ise PowerSaving konumunda bekleyerek güç tüketimi açısından maliyet düşürücü bir özellik sağlıyor.
Windows Server 2008 R2’da Group Policy içerisinde bulunan Power Management Console(Güç Yönetim Konsolu)  ile Active Directory yapısına bağlı bulunan tüm Client PC’leri ve bağlı sunucularınızı merkezi olarak kontrol edebilmenize olanak sağlıyor.

Kolay Sanallaştirma Yönetimi• Hyper-V Manager
• PowerShell komut satırı
• System Center Virtual Machine Manager 2008 R2

Windows 7 ile daha iyi

• DirectAccess özelliği sayesinde basitleştirilmiş uzak bağlantı
• Presentation Virtualization özelliğini kullanarak daha güvenli uzak bağlantı
• BranchCache özelliği sayesinde uzak ofisler için iyileştirilmiş performans
• Agile VPN özelliği sayesinde siteler arası daha yüksek hata toleranslı bağlantılar
• Bitlocker To Go şifreleme özelliği sayesinde çıkarılabilir sürücüler için geliştirilmiş koruma
• Offline Folders özelliği sayesinde mobil kullanıcılar için geliştirilmiş veri kaybı engellemesi

Not: Bu makale, Staj yaptığım Microsoft Yaz Okulunda, Muammer Benzeş tarafından verilen “Windows Server 2008 R2” adlı eğitimden alınan notların araştırılması sonucu hazırlanmıştır.

Kaynaklar:
muammerbenzes.com
mshowto.org
omerkaradeniz.com